Nowości i aktualności

Żel pod prysznic czy mydło – co wybrać do pielęgnacji ciała?

Zarówno żel pod prysznic, jak i mydło to kosmetyki stworzone z myślą o codziennej pielęgnacji ciała. Myli się jednak ten, kto uważa, że produkty te mają identyczny skład i właściwości.

Jak często powinno się myć skórę?

Większości z nas kąpiel kojarzy się z relaksem – wystarczy, że zaopatrzymy się w pachnące mydło lub kosmetyki konopne. Jak przekonują naukowcy, częste mycie skóry wcale nie przyczynia się do usunięcia z niej nagromadzonych bakterii czy zarazków. Woda, gąbka i mydło lub żel pod prysznic usuwają jedynie przykry zapach potu. Jeżeli do tego sięgniemy po kosmetyki, które wysuszą naszą skórę, to zostanie ona pozbawiona warstwy ochronnej i tym samym jej kondycja wcale nie będzie najlepsza. Jak często zatem brać kąpiel lub prysznic?

Naukowcy są zgodni, że częste kąpiele czy prysznice bardziej szkodzą naszej skórze, niż jej pomagają. Z tego względu Amerykańskie Towarzystwo Dermatologiczne zaleca, aby dzieci w wieku od 6 do 11 lat zażywały maksymalnie dwóch kąpieli tygodniowo[1]. Wielu dermatologów zaleca tę samą częstotliwość brania pryszniców dorosłym. Jak wskazania specjalistów mają się jednak do rzeczywistości?

Polakom pytanie o to, jak często biorą prysznic, zadał TNS Global. Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że 81 proc. z nas myje się raz dziennie lub częściej. Kierujemy się zatem przyzwyczajeniami oraz poczuciem czystości, które osiągamy po wzięciu prysznica czy kąpieli, a nie zaleceniami specjalistów.

Mydło – pielęgnacja czy przesuszanie?

Pojawienie i rozpowszechnienie się żeli pod prysznic spowodowało, że tradycyjne mydła straciły na popularności. Czy słusznie?

Mydła mają bardzo długą tradycję – były znane już w starożytności. Jeżeli spojrzeć na ich skład, to kostka mydła jest połączeniem soli sodowych lub potasowych i wyższych kwasów tłuszczowych. Współcześni producenci mydła proponują zarówno mydło toaletowe, jak i dekoracyjne. Klienci mogą przebierać wśród mydeł w kostce i płynie. Część z produktów na etapie produkcji jest wzbogacana w sztuczne barwniki czy substancje zapachowe, dzięki czemu przyciągają przyjemnym zapachem.

Czy korzystanie z mydła podczas codziennej kąpieli lub prysznica jest dobrym rozwiązaniem? Mydło dobrze się pieni (chociaż w dużej mierze zależy to od ilości znajdujących się w jego składzie tłuszczy), może też wspomagać leczenie farmakologiczne. Przykładowo szare mydło, czyli mydło potasowe, często jest zalecane przez dermatologów pacjentom mającym problem z trądzikiem.

Mimo że mydło ma zalety, nie jest pozbawione wad. Codzienne stosowanie tego kosmetyku wysusza skórę. Zwłaszcza gorąca kąpiel w połączeniu z intensywnym oczyszczaniem skóry mydłem może doprowadzić do podrażnień i dlatego tak ważne jest regularne korzystanie z balsamów nawilżających. Dodatkowo mydło ma zasadowy odczyn pH (okolice 8,5 pH), podczas gdy pH skóry ma odczyn kwaśny (pH 5,5)[2].

Żel pod prysznic – jaki wybrać?

Alternatywą dla mydła są żele pod prysznic. Jeżeli spojrzeć na skład tych kosmetyków, to często jest on bardzo długi, a niektóre substancje (np. parabeny) mogą prowadzić do reakcji alergicznych. Czy to oznacza, że żele pod prysznic nie są dobrym wyborem? Niekoniecznie.

W ostatnim czasie na rynku pojawiały się kosmetyki konopne, czyli preparaty z zawartością oleju konopnego. Żel konopny pod prysznic to kosmetyk odświeżający skórę, dbający o jej nawilżenie i jednocześnie nienaruszający bariery hydrolipidowej skóry. W składzie konopnego żelu pod prysznic Medical Hemp znajdują się m.in.: olej z konopi siewnych, delikatne substancje aktywne z pestek oliwek oraz witamina E, która odżywia skórę i zapobiega jej wysuszeniu.

Kosmetyki konopne są doceniane choćby z uwagi na to, że są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6[3]. Dzięki temu nawilżają skórę. Konopny żel pod prysznic z dobrym składem jest polecany do codziennej pielęgnacji skóry nawet osobom mającym poważne problemy skórne – z kosmetyku z powodzeniem mogą korzystać m.in. osoby zmagające się z łuszczycą czy atopowym zapaleniem skóry.

Delikatna i wrażliwa skóra wymaga specjalnej pielęgnacji. Z tego względu, aby nie pogorszyć, ale polepszyć jej kondycję, warto wykorzystać kosmetyki konopne mające pH zbliżone do pH skóry. Dodatkowym plusem stosowania żelów pod prysznic jest ich łatwa aplikacja – są oferowane w poręcznych butelkach.

[1] TNS Global, Prysznic rano czy wieczorem?, http://www.tnsglobal.pl/archiwumraportow/files/2016/08/K.047_Prysznic_rano_czy_wieczorem_O07a_16.pdf

[2] Opioła A., Kaniewski J., Gajewski A., Napięcie powierzchniowe jako kryterium jakości żeli do mycia pod prysznic. Zeszyty naukowe. 2002; 590: 63-74.

[3] Zielińska A., Nowak I., Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce. Chemik. 2014; 68: 103-110.

Powiązane Produkty