Nowości i aktualności

Wiosenna rewitalizacja – jak odżywić skórę na wiosnę?

Przesuszenie, niezdrowy koloryt, większa widoczność drobnych zmarszczek – to tylko wybrane problemy skórne, z jakimi musimy borykać się wczesną wiosną. Jak prawidłowo odżywić skórę i przygotować ją na nadejście pierwszych, cieplejszych dni? Sprawdź, co warto zrobić.

Skóra po zimie

Dermatolodzy zgodnie przestrzegają: zima to najtrudniejszy sezon dla każdego typu cery. Najbardziej cierpi skóra wrażliwa, ze skłonnością do przesuszania. Kluczowym czynnikiem, negatywnie wpływającym na suchą cerę są gwałtowne różnice temperatur. Chłód, mróz i wiatr „podkopują” stan zdrowej cery równie intensywnie, jak klimatyzacja czy centralne ogrzewanie. Osoby z cerą tłustą, ze skłonnością do trądziku, po zakończeniu sezonu zimowego mogą odczuwać nasilenie objawów dermatologicznych. Szczególnej pomocy będzie też wymagać cera naczynkowa, osłabiona koniecznością dostosowania się do niskich temperatur. Każdemu typowi cery zagraża dodatkowo fotostarzenie się skóry. To właśnie zimą najczęściej zapominamy o konieczności stosowania kremów z wysokim filtrem.

Skutek zimowych zaniedbań jest szczególnie widoczny w pierwszych miesiącach wiosennych, podczas których możemy zauważyć m.in.:

 • intensywne przesuszenie skóry twarzy, łokci, ramion, stóp i kolan,

 • szorstkość skóry,
 • nadmierne łuszczenie się naskórka,
 • miejscowe zaczerwienienie,
 • szary, „zmęczony” koloryt cery,
 • pojawienie się przebarwień,
 • nasilenie objawów dermatoz – wyprysków, trądziku, AZS,
 • większą widoczność zmarszczek.

Jak zadbać o cerę?

Wiosenna pielęgnacja skóry powinna być zorientowana na kompleksową rewitalizację. Nasza cera będzie wymagać głębokiego odżywienia, możliwego dopiero po złuszczeniu obumarłych komórek naskórka. Koniecznym będzie też przywrócenie równowagi pomiędzy poziomem nawilżenia i natłuszczenia skóry. Niskie temperatury, mróz, wiatr, centralne ogrzewanie i długie, gorące kąpiele (!) to czynniki, które zimą najsilniej przyczyniły się do złamania bariery lipidowej skóry. Aby ją przywrócić, należy zadbać o:

 • złuszczenie martwego naskórka (twarz i ciało) – wybieramy delikatne peelingi i maseczki oczyszczające; możemy także oczyścić cerę domowymi sposobami np. peelingiem cukrowym z oliwą,

 • detoksykację – po okresie witaminowej posuchy (zimą w naszej diecie przeważają tłuszcze) wracamy do owoców, warzyw, nowalijek i dużych ilości wody mineralnej,
 • suplementację witaminami A, E i C,
 • odbudowę warstwy ochronnej skóry – stosujemy głęboko nawilżające dermokosmetyki z wysoką zawartością kwasów NNKT,
 • zmianę nawyków – czyli stosowanie krótkich kąpieli w letniej wodzie zamiast gorącego prysznica; po każdej kąpieli, na wciąż wilgotną skórę nakładamy nawilżający balsam,
 • odpowiednią ilość snu (min. 6 godzin) i nałożenie intensywnie odżywczego kremu na noc.

Jakie kosmetyki wybrać?

Kluczem do prawidłowej pielęgnacji skóry jest wybór kosmetyków dostosowanych do typu naszej cery. Istnieją też serie preparatów o uniwersalnych właściwościach nawilżająco-natłuszczających, bezpiecznych do regularnego stosowania, szczególnie w przypadku skóry wrażliwej i przesuszonej.

W tej kategorii mieszczą się wysokiej jakości dermokosmetyki konopne do twarzy i ciała. Skuteczna rewitalizacja skóry po sezonie zimowym wymaga zastosowania delikatnego, ale intensywnie odżywczego preparatu, który zatrzyma proces utraty wody z naskórka. Unikalny skład dermokosmetyków na bazie olejku konopnego pozwala na skuteczną odbudowę naturalnej warstwy ochronnej skóry.

 • Nawilżanie musi być regularne i kompleksowe. Krem konopny do twarzyto rozwiązanie dla skóry suchej, wrażliwej, z oznakami starzenia się. Dobroczynne działanie olejku konopnego (z wysoką zawartością NNKT) pozwoli na uzupełnienie warstwy lipidowej skóry. Witaminy A i E poprawią elastyczność, jędrność i miękkość skóry. Masło shea utrzyma wysoki poziom nawilżenia i zabezpieczy przed skutkami promieniowania UV
 • Regularnej pielęgnacji i stosowania wysokiej jakości emolientów (balsamy, maści, kremy) będzie wymagać też nasze ciało. Balsam konopny do ciała(z witaminami A i E oraz prowitaminą B5) pomoże w zlikwidowaniu poczucia szorstkości, szczególnie w przypadku skóry łatwo łuszczącej się w okolicy kolan, łokci i stóp. Wyciąg z nagietka działa ściągająco i przeciwzapalnie, przyspiesza też regenerację naskórka. Pamiętamy o tym, aby używać balsamu regularnie. W przypadku skóry mocno przesuszonej zaleca się nakładanie go bezpośrednio po letniej kąpieli – najlepiej na wilgotną skórę.

Powiązane Produkty