Nowości i aktualności

Kannabinoidy wspomogą leczenie czerniaka

Jak pokazują analizy badań opublikowanych między innymi w Journal of Dermatology and Clinical Research kannabinoidy zawarte w konopiach mogą okazać się skuteczne w leczeniu nowotworów skóry, w tym również najgroźniejszego spośród nich – czerniaka. Naukowcy od lat badający niezwykłe właściwości lecznicze kannabinoidów, wskazują na ich aktywność przeciwnowotworowe. Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, iż zmniejszają one proliferację komórek nowotworowych i zwiększają ich śmiertelność. W artykule Preclinical and Clinical Assessment of Cannabinoids as Anti-Cancer Agents, zamieszczonym na stronie frontiers in pharmacology, czytamy również, że zastosowanie kannabinoidów może przyczynić się do zmniejszenia progresji, ograniczyć przerzuty i wzrost zmian nowotworowych.

Czerniak – najgroźniejszy z nowotworów skóry

Taką diagnozę każdego roku słyszy ponad 130 tysięcy ludzi na całym świecie, w Polsce nowych zachorowań odnotowuje się w takim samym czasie kilka tysięcy i z roku na rok liczba ta jest coraz większa. Niestety również tak jak w przypadku wielu innych nowotworów pacjenci zgłaszają się do lekarza zbyt późno, czyli wtedy kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana, a szanse na wyleczenie zbyt małe. Cechą charakterystyczną tej podstępnej choroby jest jej ogromna agresywność i skłonność do przerzutów, dlatego jego leczenie w zaawansowanym stadium jest bardzo trudne i w wielu przypadkach niestety nieskuteczne. Tymczasem wcześnie rozpoznany czerniak jest całkowicie wyleczalny.

Summer beach sun fun

Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Jeszcze całkiem niedawno słysząc słowo czerniak, na myśl przychodziły nam osoby starsze, niestety jednak wraz z upływem czasu sytuacja ta zmienia się niestety w dość szybkim tempie i coraz więcej zachorowań odnotowuje się u kobiet i mężczyzn już po 20 roku życia. Bardzo często są one skutkiem poparzeń słonecznych przebytych w okresie dzieciństwie. Do grupy ryzyka zdecydowanie należą:

  • osoby o jasnej karnacji, niebieskich, szarych lub zielonych oczach i jasnych włosach
  • ci, którzy posiadają na swojej skórze liczne zmiany barwnikowe i zmiany tzw. atypowe, czyli takie, które różnią się kształtem i pigmentacją.
  • osoby, spokrewnione z kimś, kto chorował na ten rodzaj nowotworu.

Jednak głównym czynnikiem potęgującym ryzyko zachorowania jest nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV.

Wnikliwa obserwacja to podstawa

Czerniak najczęściej umiejscowiony jest na powierzchni skóry i zwykle rozwija się ze zmian, które już się na niej znajdują. Bardzo rzadko występuje tam, gdzie skóra jest zupełnie gładka. Dlatego, jeśli nauczymy się obserwować swoje ciało, niepokojące nas zmiany z łatwością zauważymy nawet gołym okiem. To dlatego tak istotnym elementem profilaktyki jest tzw. samobadanie. Naszą uwagę powinna zwrócić zmiana koloru czy kształtu znamienia, a także nagłe pojawienie się kilku nowych zmian barwnikowych.

 

ABCDE

ABCDE to nie wypowiedziane ciągiem niewiele znaczące pierwsze litery alfabetu. Wręcz przeciwnie pod każdą z nich kryje się bardzo ważna w procesie wykrywania czerniaka reguła. Warto się z nią zapoznać, bo taka wiedza z pewnością ułatwi nam obserwowanie swojego ciała. Dzięki niej każdy z nas będzie wiedziała, na co podczas takiej obserwacji zwrócić uwagę i co powinno skłonić nas do wizyty u specjalisty.

  • „A” czyli asymetria (ang. Asymmetry) – każda zmiana o niesymetrycznym, nierównomiernym kształcie, wyraźnie wyróżniająca się spośród naszych „zwykłych” pieprzyków.
  • „B” jak brzegi (ang. Borders) – czyli zmiany, których brzegi są postrzępione, nierówne, z różnego rodzaju zgrubieniami.
  • „C” jak ang. Colour — nierównomierne rozłożenie barwnika
  • „D” jak dynamika i średnica (ang. Diameter and Dynamics), niepokojąca jest każda zmiana, której średnica przekracza 6 mm
  • „E” jak ewolucja (ang. Evolution) – szybko zmieniający się kształt, kolor, średnica oraz faktura zmiany skórnej.

 

Powodem do niepokoju powinien być również każdego rodzaju dyskomfort odczuwany w miejscu, gdzie znajduje się znamię np. swędzenie, pieczenie, ból czy krwawienie.

Czerniak niestety podobnie jak inne nowotwory atakuje bez ostrzeżenia i niestety staje się cichym zabójcą chorego, który jeszcze przez długi czas nie będzie nawet wiedział  o jego istnieniu. Zwykle moment, w którym pojawiają się dokuczliwe dolegliwości, które skłaniają nas do szukania pomocy u specjalisty, nastaje wtedy kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium a rokowania złe. Dlatego bardzo ważna jest nie tylko profilaktyka i zdrowy tryb życia, ale również baczne obserwowanie swojego organizmu i reagowanie na każdy nawet najmniejszy jego sygnał.

Liczne badania konopi potwierdzające ich niezwykłe właściwości lecznicze, coraz częściej wskazują na ich znaczenie w procesie leczenia chorób nowotworowych. Już dziś konopie pomagają w leczeniu wielu groźnych chorób i są coraz większą nadzieją na to, że wkrótce będą skutecznym wsparciem terapii przeciwnowotworowej.

 

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2016.00361/full

https://www.jscimedcentral.com/Dermatology/dermatology-4-1069.pdf

Powiązane Produkty