Pielęgnacja

Jak dbać o wrażliwą skórę twarzy?

Skóra wrażliwa wymaga szczególnej troski i przemyślanej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku łatwo pogorszyć jej stan. Niestety wiele czynników zewnętrznych potrafi działać negatywnie na wiele rodzajów cery, dlatego właściwe dbanie o skórę wrażliwą bywa szczególnie problematyczne. Jakie są cechy skóry wrażliwej? Jak pielęgnować taki typ cery i które kosmetyki wybierać? Czego lepiej unikać, gdy masz problem z cerą wrażliwą? Koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami, a na pewno kompleksowo zadbasz o swoją skórę twarzy!

Wrażliwa skóra twarzy – jak rozpoznać?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że posiada wrażliwą skórę twarzy – co więcej, problem ten może nasilać się i uwydatniać z czasem, na przykład przy niewłaściwej pielęgnacji twarzy. Przede wszystkim, ten typ skóry jest bardzo łatwo podrażnić, co często objawia się zaczerwienieniem czy pieczeniem. Cera w tym przypadku przejawia także skłonności do czerwienia się pod wpływem wysiłku lub przy dużych wahaniach temperatur. Wysypka i uczulenie przy stosowaniu niektórych kosmetyków również może wskazywać na cerę bardzo wrażliwą. Towarzyszy jej suchość naskórka i jego notoryczne łuszczenie się. Co ciekawe, przy cerze wrażliwej dochodzi niekiedy do nadmiernej produkcji sebum, a więc również przetłuszczania się – co bywa mylące przy jej diagnozowaniu.

Skóra wrażliwa – pielęgnacja i kosmetyki

Do problemów skóry wrażliwej przyczynić się mogą źle dobrane kosmetyki czy też niezbyt staranna pielęgnacja – właśnie dlatego tak ważne jest, aby kompleksowo opracować plan pielęgnacyjny. Na wstępie warto zaznaczyć, że nie chodzi tu o stosowanie dużej ilości kosmetyków, które miałyby wspierać naszą skórę. Przeciwnie, umiar – przy jednoczesnym doborze odpowiednich produktów kosmetycznych – w tym wypadku sprawdzi się najlepiej.

Kosmetyki dla skóry wrażliwej powinny być delikatne, a jednocześnie posiadać jak najlepszy, przebadany dermatologicznie skład. Podstawą pielęgnacji jest nawilżający i ochronny krem do twarzy, który przeciwdziała odparowywaniu wody z naskórka i łagodzi podrażnienia, a przy tym ma właściwości regenerujące. Ważne, aby zawierał on emolienty, najlepiej w postaci oleju roślinnego, który stworzy warstwę okluzyjną (szczelną) na skórze, co z kolei będzie chronić ją przed utratą wilgoci i drażniącymi czynnikami zewnętrznymi.

Szczególną ostrożność trzeba zachować także przy oczyszczaniu skóry, zarówno jeśli chodzi o środki myjące, jak i kosmetyki do demakijażu. Warto wybrać te, które zawierają delikatne detergenty. Najlepsze będę te o jak najprostszym składzie, aby nie drażnić już wrażliwej skóry. Mycie i suszenie twarzy również powinno być jak najbardziej delikatne – niewskazane jest więc mocne tarcie skóry za pomocą gąbki, wacika czy szorstkiego ręcznika.

Czego lepiej unikać?

Bardzo wrażliwa skóra twarzy nie toleruje niektórych czynników zewnętrznych – przede wszystkim, przy takim typie cery trzeba uważać na skrajne warunki atmosferyczne. Zarówno mróz, suche powietrze i niskie temperatury, jak i letnie upały, niekorzystnie wpływają na stan ten typ skóry – najlepiej więc unikać dużego wahania temperatury. Nie wolno również nadmiernie wystawiać się na promieniowanie słoneczne, a tym bardziej korzystać z solarium!

Niekorzystnie na skórę wrażliwą działać będą liczne eksperymenty z nowymi kosmetykami, w tym także produktami do makijażu o nienaturalnym składzie. Niewłaściwie dobrany kosmetyk w szybkim czasie może doprowadzić do reakcji alergicznej skóry, a tym samym do pogorszenia stanu cery. Skóry wrażliwej nie wolno także drażnić w sposób mechaniczny. Dlatego ostre peelingi ziarniste nie będą sprzymierzeńcem w walce o zdrową cerę. W tym przypadku lepiej jest postawić na delikatne złuszczanie, na przykład za pomocą peelingów enzymatycznych.

Powiązane Produkty