Pielęgnacja

7 zasad pielęgnacji skóry zimą

Zima to niewątpliwie najgorsza pora roku dla skóry. Niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak mróz, opady, suche powietrze czy silny wiatr, działają destrukcyjnie, wysuszając i podrażniając skórę. To wszystko powoduje, że zimowa pielęgnacja skóry twarzy i dłoni musi być bardziej przemyślana, a przy tym wzmożona. Zastanawiasz się, jak dbać o skórę zimą? Poznaj 7 kluczowych zasad, które pozwolą Ci cieszyć się zdrową skórą twarzy i dłoni, także w czasie zimowej aury!

1. Nawilżaj i natłuszczaj

Sucha skóra, a w konsekwencji podrażnienie czy zaczerwienienie, jest największym wyzwaniem pielęgnacyjnym w zimie. Jest to problem zarówno zdrowotny, jak i też estetyczny – sucha skóra wygląda niekorzystnie, łatwiej też uwydatniają się na niej wszelkie, nawet najmniejsze zmarszczki. Dlatego tak ważne jest, aby szczególną uwagę poświęcić nawilżaniu i natłuszczaniu skóry.

Substancje nawilżające i natłuszczające przy suchym, zimowym powietrzu najlepiej jest stosować w duecie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie używanie kremu do twarzy oraz balsamu do ciała, które łączą w sobie obie grupy składników. Dlaczego? Nawilżacze wiążą wodę w naskórku, z kolei substancje natłuszczające zmiękczają skórę i jednocześnie chronią przed odparowywaniem wody. To połączenie najlepiej sprawdza się więc zimą, gdy za oknem mroźne i suche powietrze.

2. Używaj łagodnych środków myjących

Oczyszczanie skóry to ważny element pielęgnacji, nie tylko zimą. Gdy na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne, lepiej jest zdecydować się na łagodniejsze detergenty, które zawierają dodatkowe substancje pielęgnujące. Najlepiej sprawdzi się delikatny żel do kąpieli, dzięki czemu nie wysuszysz, a także nie podrażnisz skóry podczas mycia. Co ważne, w zimie lepiej jest unikać zbyt gorącej wody, w tym także długich, wygrzewających kąpieli. W ten sposób łatwiej jest usunąć naturalną barierę ochronną skóry, a od tego już tylko krok do skrajnego przesuszenia naskórka!

3. Nie zapomnij o skórze dłoni

Skóra dłoni, zaraz po skórze twarzy, jest najbardziej narażona na skutki działania niekorzystnych warunków atmosferycznych zimą. Nawet jeśli zwykle nosisz rękawiczki, nie jest to wystarczająca ochrona dla wysuszonej skóry dłoni. Dlatego w zimie zwróć szczególną uwagę na pielęgnację dłoni, stosując odpowiedni krem do rąk, który nawilża, chroni i regeneruje skórę. Co więcej, stosuj krem do rąk częściej niż w innych porach roku, by zapobiec odwodnieniu i zachować skórę dłoni w dobrej kondycji.

4. Zrezygnuj z agresywnego złuszczania

Choć łuszczący się zimą naskórek aż prosi się o mocny peeling, to w przypadku przesuszonej skóry, lepiej jest postawić na delikatne złuszczenie. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne lub kosmetyki zawierające w swoich składach kwasy. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować ze złuszczania mechanicznego, postaw na produkty o drobnych cząsteczkach, które w delikatny sposób usuną martwy naskórek z powierzchni twarzy czy ciała.

5. Nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej

Zimowa pielęgnacja skóry nie może obyć się także bez ochronny przeciwsłonecznej – szkodliwe promieniowanie słoneczne oddziałuje na skórę i to bez względu na pogodę czy porę roku. Szczególnie warto pamiętać o kremie z filtrem podczas długich zimowych spacerów, wyjazdów czy uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

6. Odżywiaj i nawilżaj od wewnątrz

Zimą, oprócz stosowania odpowiednich kosmetyków, warto pamiętać o zdrowej diecie i piciu dużej ilości płynów – sposób odżywiania ma duże znaczenie dla zdrowia i kondycji skóry. Nawilżanie od wewnątrz również będzie przeciwdziałać przesuszeniu. Podczas okresu jesienno-zimowego spożywa się mniej świeżych warzyw i owoców, dlatego dobrze jest pamiętać o zrównoważonej diecie każdego dnia.

7. Obserwuj i reaguj

Nawet najstaranniej dobrana i opracowana pielęgnacja skóry może być czasem niewystarczająca, gdy na zewnątrz panuje wyjątkowo nieprzyjemna aura. Dlatego najlepiej jest obserwować swoją skórę i gdy zajdzie taka potrzeba, dodatkowo ją pielęgnować. Przykładowo, jeśli Twoja skóra po zimowym spacerze jest wyjątkowo sucha i podrażniona, mimo porannego nakładania kosmetyków ochronnych zapewne potrzebujesz dodatkowej porcji kremu czy balsamu. Dlatego zimą sztywne schematy pielęgnacyjne nie zawsze się sprawdzą – oprócz codziennych rytuałów nakładania kosmetyków wprowadź dodatkową pielęgnację, gdy tylko odczujesz taką potrzebę.

Powiązane Produkty