Olej konopny

Konopie – najbardziej użyteczna roślina świata

Olej z konopi uznawany jest za jeden z najlepszych olejów nawilżających oraz jeden z najbardziej „suchych”, ze względu na szybkość wchłaniania oraz brak pozostawienia na powierzchni skóry tłustego filmu.

Po wielu latach niesłusznego zapomnienia wraca do nas bogaty w medyczne właściwości olej konopny! Jego legenda sięga starożytności i czasów biblijnych, a dziś w postaci znakomitej serii profesjonalnych kosmetyków trafia dosłownie w Państwa ręce.

Prozdrowotne kosmetyki z linii Canabis korzystają z najnowszych technologii, które umiejętnie wykorzystują to, co najlepsze mogą nam dać nasiona konopi indyjskich. Najwyższa jakość kosmetyków Canabis została potwierdzona Certyfikatem XXX wydanym przez MedicProgress w Republice Czeskiej.

Od starożytnych czasów konopie należały do jednych z najchętniej i najwszechstronniej wykorzystywanych przez ludzi roślin. Najstarsze dowody na uprawę konopi zostały odnalezione na Tajwanie, w osadzie sprzed 10 000 lat, gdzie natrafiono na narzędzia do luzowania włókien konopi z łodygi. W starożytnych Chinach konopie były masowo uprawiane i wykorzystywane do produkcji tkanin i papieru. Przez tysiące lat olej z konopi miał zastosowanie w medycynie. Również we współczesnych czasach konopie były masowo uprawiane. Konstrukcja pierwszych fordów w latach 40-tych XX w. była oparta na „plastyku konopnym”, a w silniku spalała się konopny olej!

W Polsce konopie również były powszechnie stosowane. Stare porzekadło datowane na XVI w.: „wyskoczył jak filip z konopi” jest tego żywym dowodem. Z konopi produkowano wyjątkowo silne i trwałe liny i tkaniny, olej służył do okraszania ziemniaków, dodawano go do sałatek (olej konopny jest jednym z najbogatszych źródeł aminokwasów i kwasów tłuszczowych, które wykazują doskonałą równowagę między omega-3, -6 i -9).

Zainicjowana w Stanach w latach 50-tych polityka antynarkotykowa, nie rozróżniająca marihuany od konopi, spowodowała zdelegalizowanie tej cudownej rośliny na wiele lat. Jej zastosowanie ostatnimi laty ograniczało się do przemysłu chemicznego, w produkcji farb, lakierów i mydła. Dziś olej z konopi wraca do łask, a my na nowo odkrywamy jego zbawienne działanie.

Olej z konopi Cannabis sativa zawiera

NNKT

OMEGA-6

OMEGA-3

OMEGA-6 do OMEGA-3

Dzięki wysokiej zawartości aromatycznych kwasów tłuszczowych EFA olej konopny wykazuje wyraźne działanie odżywcze, immunostymulujące, przeciwalergiczne, regeneracyjne i przeciwstarzeniowe. Poprawia gospodarkę lipidami, szczególnie skóry łojotokowej i trądzikowej – łój staje się rzadszy i nie blokuje ujść gruczołów łojowych, co zapobiega m.in. powstawaniu zmian trądzikowych.

Pod wpływem EFA skóra staje się bardziej elastyczna, gładka, głęboko nawilżona i uzyskuje ładniejszy koloryt, a wszelkiego typu podrażnienia i chorobowe stany zapalne (łuszczyca, AZS, egzema) ulegają złagodzeniu. Są dowody, że olej cannabis ma na ludzką skórę działanie przeciwrakowe.